Deprecated: mysql_connect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /www/doc/www.colours.cz/www/crossroads2015/classes/db.php on line 106
 Co to je | Crossroads
Colours of Ostrava
Festival v ulicích
Solocolours
 

Za podpory

Ministerstvo kultury

 

Město Ostrava!!!

Generální partner

Arcelor Mital

Hlavní partner

Česká spořitelna

Czech Music Crossroads je showcasový festival v České republice, spojený s panelovými diskusemi. Jeho cílem je především prezentace kvalitní a přesahové domácí hudby na scéně rocku, avantgardy, jazzu, folku a world music směrem do zahraničí. Zároveň se jedná o oslavu současné české hudby, která může prokázat svou konkurenceschopnost na světových pódiích. Snahou projektu je tak prezentace české hudební tvorby před zahraničními odborníky, která by vedla k její následné širší propagaci a vývozu. 
Co to je
2. ročník festivalu má podtitul Silesian Roots: Music from Czech, Polish and Slovakian border regions a bude prezentovat hudbu uvedených zemí. Není malých hudebních zemí, někdy je ale ku prospěchu věci, když své prezentační síly směrem do zahraničí spojí. Letošní mezinárodní charakter Czech Music Crossroads vychází z plánované východoevropské hudební platformy, která by měla vyvrcholit společnou prezentací hudby těchto zemí na podzimním veletrhu Womex v Budapešti.

Jak je ve světě běžné, role organizátora se ze své iniciativy ujal prestižní festival, disponující kvalitním produkčním zázemím a širokými zahraničními kontakty. V tomto případě jde o festival Colours of Ostrava s finanční podporou Ministerstva kultury, statutárního města Ostravy a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem.

Na Czech Music Crossroads a do panelových diskusí budou pozvány zahraniční osobnosti a odborníci zastupující prestižní festivaly, významná média a booking agentury. Chybět nebudou ani domácí organizátoři, publicisté a zástupci médií. Panelové diskuse i showcase budou přístupné rovněž široké veřejnosti.


Interprety, kteří vystoupí na showcase, a budou tak moci prezentovat svou tvorbu před zahraničními i domácími hosty, vybrala odborná porota Sedmi statečných (za přispění mnoha předních hudebních publicistů). Letos se představí: za Českou republiku – Ida Kellarová, Tara Fuki, Kalle, Ladě, Musica Folklorica & Veronika Malatincová, Beata Hlavenková a Muff, za Slovensko – Banda, Talent Transport a Walter Schnitzelsson, za Polsko pak – Qferau+Zora, hipiersoniK a Gooral.

Na festivalu Colours of Ostrava vystoupí desítky českých, polských a slovenských skupina a sólistů, jejichž koncerty budou zahrnuty do oficiální prezentace Czech Music Crossroads.

Na mnohými pokládanou otázku, jak si na tom naše hudba ve srovnání se zahraničím stojí, loňský festival v plné míře samozřejmě neodpověděl. Na druhou stranu toho hodně napověděl. Konkrétní úspěch, tedy pozvánky kapel na zahraniční festivaly a koncerty, je během na daleko delší trať, nicméně dílčí úspěchy vyšly najevo poměrně rychle. O české hudbě se psalo v zahraničním tisku, videoklipy americké videoblogerky Michal Shapiro prolětěly významnými hudebními kanály a mnozí z účastníků showace se dočkali konkrétních pozvání k vystoupení v zahraničí.


Cenná byla rovněž skutečnost, že se domácí hudebníci a jejich manažeři měli možnost osobně představit zahraničním odborníkům, předat jim kontakty a naopak ty jejich od nich získat. I to lze považovat za průlom při prezentaci české alternativní hudby směrem do zahraničí. Od bezmála padesátky zahraničních hostů a účastníků panelových diskusí jsme se všichni dočkali cenné a často překvapivé názorové odezvy, a to v rámci osobních setkání a během akce i formou ankety.

Pokud se dá soudit z rozhovorů a debat s hosty, žádná z kapel nepropadla a obecné mínění bylo velmi příznivé. Britský publicista a hudebník Andrew Cronshaw organizátorům řekl: „Byl to dobrý začátek. Řada zemí a oblastí nyní organizuje prodejní veletrhy své hudby. Je dobré vidět, že se k nim přidává i Česká republika. Tyto akce představují domácí hudbu, navíc ale vytvářejí v zemi prostředí, v němž hudebníci vidí možnost dostat se se svou hudbou do světa a dál rozvíjet to, čemu se věnují. Výběr pozvaných zástupců byl dostatečně široký a dobrý, zúčastnila se řada hlavních postav současného hudebního dění ze světa, a to jak aktéři, tak žurnalisté.“

Význam a podstatu Czech Music Crossroads do budoucna shrnul Petr Dorůžka „První ročník Crossroads byl pro naši scénu mezníkem. Druhý je výzvou, udělat vše ještě lépe, na úspěšný formát loňského roku navázat, aniž bychom jej opakovali."

Téma domácí alternativní hudební scéna versus zahraničí v médiích i mezi zasvěcenými lidmi v nejrůznějších formách rezonuje už léta. Vyzdvihujeme úroveň našich skupin v domnění, že za světem, s nímž je poměřujeme, v ničem nezaostávají, což je často jen zbožným přáním.  Ojedinělé koncerty či prezentace na samplerech bývají často medializovány jako epochální světový úspěch. Izolace i roztříštěnost  vedou k paradoxům:  skutečnými tahouny na mezinárodním trhu jsou často umělci,  kteří doma koncertují minimálně,  zatímco o hvězdy tuzemského mainstreamu je ve světě zájem mizivý.  Výsledkem je, že zdejší festivaloví organizátoři a média v nejednom případě o úspěších jiných ani netuší, nebo je z nevědomosti a nedostatku informací zlehčují. A právě tuhle roztříštěnost se Czech Music Crossroads pokouší stmelit.